niedziela, 14 lutego 2016

Happy Valentine's Day, czyli garść linków do nauki o miłości!

Dzisiaj oczywiście wpis o Walentynkach. Przygotowałam dla Was garść filmików i linków do artykułów o miłości ('Cause all you need is love) ;) Post miał ukazać się już wczoraj, ale nie zdążyłam go dopracować. Za to jutro czekajcie na post społeczno-muzyczny o pewnej akcji, która odbywa się dzisiaj na całym świecie (Have you heard about 1 Billion Rising?)

Materiały do walentynkowych lekcji i wpisy o tej tematyce znajdziecie na zaprzyjaźnionych blogach, ich autorzy publikują ciekawe pomysły już od kilkunastu dni. Przejrzyjcie sobie polecane blogi (prawa szpalta) i zobaczcie, jakie cudowne rzeczy można tam znaleźć :) Na końcu tego postu zrobię jeszcze małą ściągę.

A takie tabletki teraz biorę (nie, to nie są pudrowe cukierki)


Ja mogę polecić jeszcze 2 fajne stronki z ćwiczeniami z Teachers pay teachers. Znacie tę stronkę? Trzeba się zarejestrować i mnóstwo plików macie za darmo. A póki co - obejrzyjcie to:
4 ćwiczenia o Walentynkach: http://classroomgamenook.blogspot.com/2015/02/valentines-day-freebies.html
Gra z serduszkami dla dzieci: https://www.teacherspayteachers.com/Product/Valentines-Day-Inferences-Freebie-1051229
A ja proponuję Wam tematyczną lekcję dla starszej młodzieży i dorosłych i w związku z tym dorzucam kilka materiałów do dyskusji i obejrzenia/posłuchania/poczytania.

Na początek - czy słyszeliście o Teście Arona? Psycholog Arthur Aron ponad 20 lat temu przeprowadził eksperyment w laboratorium, w którym to nieznani sobie ludzie zadawali w parach różne pytania - od najbardziej ogólnych do bardziej prywatnych. Po odpowiedzi na 36 pytań należy patrzeć sobie głęboko w oczy przez 4 minuty ;) Dwie osoby, biorące udział w eksperymencie, zakochały się w sobie i wzięły ślub, zapraszając wszystkich naukowców i uczestników eksperymentu :D Sama nie miałam okazji przetestować tych pytań, natomiast moja koleżanka po skończeniu testu z kolegą stwierdziła, że istnieje możliwość zakochania się w kimś po takim teście, albo - wręcz przeciwnie - zauważenia, że dwie osoby kompletnie do siebie nie pasują.
Poczytajcie o Teście Arona w The New York Times: To Fall in Love With Anyone, Do This
A tutaj lista 36 pytań: No 37 - Big Wedding or Small? 

Autorka tego artykułu wygłosiła też wykład na TED:A tutaj propozycja lekcji na podstawie tego filmiku! TED Talk: Falling in love is the easy part. Naprawdę warto zajrzeć!
Message of this talk? "Falling is love is the easy part". But staying in love is a matter of choice. Do you agree? 
Pamiętam, że w jednym odcinku Big Bang Theory (w którym ostatnio się zakochałam, obejrzałam całe 9 sezonów i pewnie kiedyś Wam o tym opowiem) Penny i Sheldon wykonują razem Test Arona. Nie będę spoilerować, ale warto obejrzeć ten odcinek :) Podaję namiary na odcinek: "The Intimacy Acceleration" (S08E16). A tutaj artykuł na ten właśnie temat: The Big Bang Theory tests "The Intimacy Acceleration" Procedure

A teraz ciekawy filmik o miłości. Co o tym sądzicie?Kolejny wykład z TED o miłości w wykonaniu słynnej Helen Fisher:A tutaj filmik o tym, w jaki sposób faceci zakochują się (popadają w miłość) :D Zgodzicie się?  W ogóle warto przejrzeć cały kanał Matta, tam znajdziecie wiele filmików o miłości i o związkach.


A tutaj jeszcze jeden filmik z kanału o podobnej tematyce:


Filmiki - jak te dwa powyższe - można z powodzeniem włączyć licealistom, bądź grupom dorosłych kursantów jako wstęp do dyskusji. Czy zgadzają się z mówcami? Czy mają inne poglądy? Doświadczenia? Czy warto słuchać tego typu rad?

Zobaczcie jeszcze relację z eksperymentu, w którym sprawdzano czyj mózg produkuje najwięcej energii podczas myślenia o miłości. Wynik jest zaskakujący! This is your brain in love!

A na koniec obiecany przegląd postów o Walentynkach z innych blogów:
Londonopoly: Co by było, gdyby Lord Vader spotkał Roszpunkę?
Head Full of Ideas: I love you! (the best Valentine's songs for kids) 
 Angielska herbata: Lowelas i brytyjskie Walentynki
Beata Topolska: It's love o'clock, czyli moje ulubione angielskie zwroty na Walentynki
English Freak: Valentine's Day Dobble 
Mambiatka: Valentine's Day Game
Specyfika Języka: Zakochane idiomy


A tutaj macie jeszcze artykuł ze strony BBC Learning: Valentine's Day

A jaka jest Wasza ulubiona piosenka o miłości? I co sądzicie o Walentynkach? Czekam na komentarze!

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy ten test Arona - ryzykować w małżeństwie czy lepiej nie? Ryzykować? Czy nie? :) :>

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ryzykować ;) Test bardzo fajny, już zrobiłam :)

      Usuń