czwartek, 8 marca 2018

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego - co wiemy i jak się przygotować

Uczniowie, którzy obecnie są w klasie 7. są najbardziej "dotknięci" przez reformę vel #dobrązmianę w edukacji. To oni najpierw dowiedzieli się, że jako pierwszy rocznik nie będą musieli pisać sprawdzianu szóstoklasisty. Jednak później okazało się, że reforma likwidująca gimnazjum wejdzie już wkrótce i to właśnie ten rocznik po raz pierwszy od chyba 16 lat pójdzie do 7. klasy, a później do 8. klasy i do 4-letniego liceum. Po szkole podstawowej będą natomiast zdawać dość trudny egzamin ósmoklasisty.Jeśli chodzi o program nauczania języka angielskiego w klasie 7. i 8. to po analizie mogę stwierdzić, że 3 lata gimnazjum ściśnięto w 2 lata szkoły podstawowej. Jest tam i Past Perfect i mowa zależna i strona bierna. Wszystko to może pojawić się również na egzaminie ósmoklasisty, który przypomina trochę miks sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalnego. Jest natomiast więcej zadań otwartych, z którymi nie tylko uczniowie, ale i sprawdzający mogą mieć większy problem.

Informator z przykładowymi zadaniami, a także przykładowy arkusz opublikowany przez CKE znamy dopiero od niedawna. Książki do 7. klasy zostały już opublikowane, słyszałam, że docierały do szkół około listopada (better late than never).

Teraz, gdy już mamy więcej wiadomości, wydawnictwa zaczęły przygotowywać repetytoria ósmoklasisty. Pojawia się również coraz więcej przykładowych arkuszy, na których można ćwiczyć. Dowiedzcie się o nich coś więcej i czytajcie dalej.

Jest to wpis zarówno dla nauczycieli, którzy w szkołach i prywatnie przygotowują obecnych siódmoklasistów do egzaminu, jak i dla rodziców, a także dla uczniów, szukających info.

1. Informator CKE

Informator CKE z przykładowymi zadaniami i zakresem tematów znajduje się oczywiście na stronie CKE. Są tam informatory do wszystkich przedmiotów do ściągnięcia w pdf-ach. Klikajcie tutaj: CKE
2. Przykładowy arkusz CKE

Również na stronie CKE znajdziemy przykładowy arkusz egzaminu ósmoklasisty, na którym opierają się wszelkie domysły, jak ten egzamin będzie wyglądał. Arkusz można pobrać wraz z plikiem do słuchania. Klikajcie: CKE


3. Repetytoria ósmoklasisty

Wydawnictwa językowe już zaczęły tworzyć repetytoria z typami zadań, jakie mogą pojawić się na egzaminie. Z tego co wiem, pierwszy z nich ukaże się już w marcu. Oto przegląd wszystkich planowanych repetytoriów, ale ponieważ nie mam jeszcze dostępu do pełnych wydań, analizuję tylko informacje dostępne na stronach wydawnictw.

Macmillan
To właśnie Macmillan wypuszcza swoje repetytorium w marcu. Wraz z podręcznikiem ukaże się również zeszyt ćwiczeń! Podręcznik podzielony jest na działy tematyczne, typu: człowiek, dom itd. Znamy już te działy z egzaminu gimnazjalnego i matury. Rozdział z kolei jest podzielony na części: Vocabulary, Reading, Language Functions, Listening, Use of English, Writing oraz słowniczek na końcu każdego działu. W słowniczku mamy również zapis fonetyczny słówek. Każdy dział wraz ze słowniczkiem to 8 stron. W czarno-białych ćwiczeń mamy oczywiście więcej ćwiczeń, na każdy rozdział przypadają 4 strony. Po każdych 2 rozdziałach mamy 2-stronicową powtórkę. Nie wiem, czy będzie osobny dział dotyczący gramatyki, póki co, widzę, że w rozdziałach są tylko tabelki Check your grammar.

Przykładowe strony można pobrać ze strony wydawnictwa, ja dostałam te same sample na konferencji. Klikajcie: Macmillan - Repetytorium ósmoklasisty

Oxford
Oxford oprócz podręcznika również przygotowuje ćwiczenia. Na podstawie przykładowych stron nie jestem w stanie opisać, jak to repetytorium będzie wyglądać. Wydaje mi się, że na każdy temat będzie przypadać około 10 stron. Będzie to część: Gramatyka i słownictwo, Rozumienie ze słuchu, Znajomość funkcji językowych, Rozumienie tekstów pisanych, Znajomość środków językowych, Wypowiedź pisemna, Powtórka na luzie oraz Bank wyrazów i wyrażeń, również z zapisem fonetycznym. Następnie mamy jeszcze powtórkę kumulatywną  z dwóch rozdziałów. Wydaje się, że na końcu książki mamy osobną cześć dotyczącą gramatyki, pisania i przydatnych wyrażeń.

Przykładowe strony możecie pobrać tutaj: Oxford - Repetytorium ósmoklasisty 

Konferencje dla nauczycieli już trwają, ja wybieram się na konferencje w Łodzi, podobno ma być w kwietniu.

EGIS
EGIS vel Express Publishing również przygotowuje repetytorium ósmoklasisty. Ze strony wydawnictwa dowiadujemy się, że repetytorium będzie liczyć 200 stron i ukaże się w I kwartale 2018 roku, czyli właściwie do końca marca. Każdy rozdział będzie się składał z części Vocabulary, Grammar oraz Exam Skills Work, która z kolei zawiera: Rozumienie tekstów pisanych, Znajomość środków językowych, Rozumienie ze słuchu, Znajomość funkcji językowych, Wypowiedź pisemna. Na końcu każdego rozdziału mamy Vocabulary Bank.

Przykładowe strony do przejrzenia tutaj: EGIS - Repetytorium ósmoklasisty. Na konferencję też się zapisałam, będę w Katowicach w Dzień Świętego Patryka, bo w Łodzi jest niestety w tygodniu i koliduje mi z lekcjami.

Pearson
Repetytorium Pearsona ukaże się w II kwartale 2018 roku. Tutaj z kolei każdy rozdział rozpoczyna się od części Word Bank, następnie mamy Vocabulary & Grammar, Listening, Functions, Writing, Revision oraz tekst z BBC. Podręcznik ukaże się wraz z zeszytem ćwiczeń.

Przykładowe strony do przejrzenia tutaj: Pearson - Repetytorium ósmoklasisty. Więcej informacji i repetytorium otrzymam na konferencji, w Łodzi będzie dopiero w maju.

Nowa Era
Wydawnictwo Nowa Era również przygotowało 2 tytułu pod kątem egzaminu ósmoklasisty. Pierwszym z nich jest Repetytorium, a drugim Arkusze. Repetytorium już mam, jest podzielone na działy: Słownictwo, Gramatyka, Funkcje językowe, Rozumienie ze słuchu, Znajomość funkcji językowych, Rozumienie tekstów pisanych, Znajomość środków językowych, Tworzenie wypowiedzi pisemnych, a na samym końcu mamy przykładowy arkusz egzaminacyjny. Dodatkowo mamy dużo kodów QR, które odsyłają do kolejnych ćwiczeń z danego tematu, odpowiedzi i nagrań. Do repetytorium dołączone są również 2 płyty CD z nagraniami. Przykładowe strony repetytorium

Lingo
Jest jeszcze jedno repetytorium, wydane przez Lingo. Nie znam go jeszcze, pewnie również go kupię.
Przykładowe strony repetytorium.


Co jeszcze?
Jest jeszcze kilka propozycji dla nauczycieli. Oprócz konferencji, o których wspomniałam wyżej są jeszcze materiały dostępne online. Oto one:

- Macmillan przygotował Pierwszy Ogólnopolski Test Diagnostyczny. Dostępne jest już podsumowanie eksperta, cały czas można również pobrać zadania otwarte. Link tutaj: Macmillan - test diagnostyczny

- Zaraz po ukazaniu się informatora dr Grzegorz Śpiewak z ramienia Macmillan przygotował również analizę egzaminu. Całość można obejrzeć tutaj: YouTube - Macmillan. Na kanale Macmillan znajdziecie jeszcze 2 inne wystąpienia dotyczące egzaminu ósmoklasisty.

- Oxford organizuje egzamin próbny w dniach 5-9 marca. Mam nadzieję, że arkusze będą później dostępne do pobrania. Więcej info tutaj: Oxford - egzamin próbny

- Pearson wraz z WSiP organizuje egzamin próbny 12. kwietnia. Tutaj można zapisywać swoją szkołę: WSiP - egzamin próbny.

- Na konferencji Macmillan otrzymaliśmy 28-stronicową broszurkę "Bank zadań otwartych". W pierwszej części mamy analizę przykładowych zadań CKE, w drugiej natomiast mamy 5 zestawów przykładowych zadań otwartych.

- Wydawnictwo Pearson przygotowało serię webinariów na temat przygotowania do egzaminu ósmoklasisty "Asy z ósmej klasy". Do obejrzenia tutaj: Pearson - Asy z Ósmej Klasy. Po obejrzeniu można również pobrać certyfikat.

P.S. Do egzaminu ósmoklasisty pozostał ponad rok. Proszę, nie straszcie swoich uczniów, że nie zdadzą. Powiedzcie im, że to zależy od nich, od tego, czy się będą uczyć. Niestety od jednej mojej uczennicy słyszałam już, że pani postraszyła ich, że nikt w klasie nie zda. Po co?

7 komentarzy:

 1. Chciałbym też zauważyć, że także https://www.nowaera.pl/egzaminosmoklasisty/jezykangielski będzie miało repetytoria. Jak czytam sobie arkusze i przykładowe testy, dochodzę do wniosku, że w jakiś sposób te egzaminy będą dobrze przygotowane, bo wszystko dzieje się z wyprzedzeniem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dziękuję, już dodałam, a nawet zakupiłam to Repetytorium.
   Co masz na myśli, mówiąc, że egzaminy będą dobrze przygotowane? Z jakim wyprzedzeniem? Nie rozumiem, czy mówisz o materiałach przygotowujących, które powstają na szybko? Czy może o całej reformie? ;)

   Usuń
  2. Ja polecam testy online na https://egzamin-8klasa.pl Ciekawe funkcje możliwość powtórzenie, ekologicznie brak papieru :)

   Usuń
 2. jak nie zdadzą skoro tego egzaminu nie można nie zdać....

  OdpowiedzUsuń
 3. Z angielskiego polecam testy online na egzamin-8klasa.pl Prócz angielskiego mają również testy z matematyki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam i również polecam egzamin-8klasa.pl mają też matme online. Syn zdecydowanie woli formę internetową niż papier.

   Usuń
 4. ten nowy portal www.egzamin-8klasa.pl jest całkiem ok. Tylko cena... wcześniej byli tańsi.

  OdpowiedzUsuń