niedziela, 25 marca 2018

Królowa, czyli najważniejsza kobieta w Wielkiej Brytanii

Dzisiaj w ramach kolejnej już edycji "W 80 blogów dookoła świata" piszemy o kobietach. Chciałam napisać o najważniejszych kobietach w UK, później myślałam o kobiecych idiomach, ale ostatecznie przeczytacie o jednej najważniejszej kobiecie w UK. Czyli oczywiście o Królowej. I żeby nie zajmować Wam za dużo czasu w tę słoneczną, wiosenną niedzielę, odpowiem jedynie na 10 pytań. Pytania te lubią pojawiać się na różnych konkursach wiedzy o krajach anglojęzycznych, czy też - jak ostatnio - na olimpiadzie. I tylko będąc na bieżąco z królewskim życiorysem jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć. A zatem - zaczynamy!1. Jak właściwie nazywa się Królowa?
Elizabeth Alexandra Mary Windsor, czyli po polsku Elżbieta Aleksandra Maria Windsor. Wszystkie imiona są iście królewskie, więc gdybyście przypadkiem szukali imienia dla swojego dziecka - to voila! (To Wam mówi Izabela. Królowa) ;)

2. Ile lat ma Królowa?
Królowa urodziła się 21. kwietnia 1926 roku, więc w 2018 roku będzie mieć 92 lata!

3. Ile lat panuje Królowa?
Elżbieta została Elżbietą II 6. lutego 1952 roku, zaraz po tym, jak jej ojciec zmarł. A zatem prostym rachunkiem - panuje już 66 lat!

4. Ile lat trwa jej małżeństwo?
Elżbieta wyszła za Filipa jeszcze zanim została królowa, dokładnie 20. listopada 1947 roku. A zatem są już małżeństwem 71 lat! Królowa wspominała o tym w ostatnim Queen's Christmas Message 2017. A tak przy okazji, świąteczne przemówienia w BBC co roku 25. grudnia emitowane są od 60 lat, bo od 1957 roku.

5. Ile dzieci ma Królowa?
Czworo - jest to książę Karol, Księżniczka Anna, Książę Andrzej oraz książę Edward.

6. Ile wnucząt ma Królowa?
Ośmioro - jest to William i Harry, synowie Księcia Karola i Księżnej Diany, Peter Phillips oraz Zara Tindall, dzieci księżniczki Anny, księżniczka Beatrice oraz księżniczka Eugenia, córki księcia Andrzeja oraz Louise i James, dzieci księcia Edwarda.

7. Kto zastąpi Królową po jej śmierci?
Królowa nie zamierza abdykować przed śmiercią, ale jej bezpośrednim następcą jest Książę Karol, który obecnie ma 70 lat.

8. Kiedy Królowa obchodzi urodziny?
Królowa urodziła się 21. kwietnia, jednak oficjalne urodziny obchodzone są w UK w drugą sobotę czerwca. Wtedy zazwyczaj jest lepsza pogoda ;) Więcej o historii oficjalnych urodzin władcy przeczytacie tutaj: Wikipedia: Queen's Official Birthday.

9. Gdzie mieszka Królowa?
W pałacu Buckingham w Londynie, jednak w wolnych chwilach lubi przebywać w zamku Windsor, pod Londynem.

10. Gdzie szukać informacji o Królowej?
W filmach i książkach, a nie tylko w Internecie ;) Polecam Wam oczywiście serial The Crown, o którym już pisałam. Również film The Queen z 2006 roku, królową zagrała tutaj Helen Mirren, a film opowiada o pierwszych dniach po tragicznej śmierci księżnej Diany i podobno największym kryzysie monarchii brytyjskiej jak do tej pory. Obecnie czytam też książkę "Elżbieta II. Ostatnia królowa" autorstwa Marca Roche. 

Mam nadzieję, że ten krótki wpis pomoże Wam usystematyzować wiedzę o Królowej. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania - napiszcie o nich w komentarzu!

A poniżej znajdziecie wpisy na pozostałych blogach. Wszystkie są o kobietach!

CHINY

DANIA
Ukryty Kot: Kobieta w języku duńskim

FINLANDIA

FRANCJA
Demain,viens avec tes parents!: Stąd do wieczności

GRECJA
Powiedz to po grecku: O określeniach kobiety w języku greckim            

GRUZJA
Gruzja okiem nieobiektywnym: Kobiety w języku gruzińskim

HISZPANIA

IRLANDIA
W Krainie Deszczowców: Kobieta po irlandzku

JAPONIA

KIRGISTAN

NIEMCY
Niemiecki w Domu: Kobieta w Niemczech

ROSJA
Dagatlumaczy - blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim: “Kobieta” w języku rosyjskim

SZWECJA

TURCJA
Turcja okiem nieobiektywnym: Czy Turczynki chcą nosić hidżab?

USA

WIELKA BRYTANIA

English-Nook:  6 żon Henryka VIII

WŁOCHY

USA

RÓŻNE JĘZYKI

4 komentarze:

 1. Bardzo podoba mi się idea przeniesienia urodzin na czerwiec, bo jest lepsza pogoda. Sama jestem z listopada ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się to podoba, ale ja na szczęście jestem z maja ;)

   Usuń
 2. Podobał mi się film z Helen Mirren, a o książce Marca Roche jeszcze nie słyszałam, ale chętnie bym przeczytała. Zaciekawiło mnie, dlaczego "ostatnia królowa".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie wiem, dlaczego ostatnia, bo wyjawi to dopiero w ostatnim rozdziale ;) Ale póki co - trzech najbliższych następców tronu do mężczyźni ;)

   Usuń