wtorek, 29 lipca 2014

Maty edukacyjne Play Me & Learn - Zawody

Bardzo się cieszę, bo rozpoczęłam współpracę z PlayMeAndLearn, firmą, która oferuje maty edukacyjne (i nie tylko) do nauki angielskiego :) Nie mogę się już doczekać, gdy wypróbuję nowe zestawy we wrześniu z dziećmi :) Bo oprócz mojej grupy 8-latków, będę miała kilka nowych grup, a poza tym cały czas również zajęcia indywidualne z dziećmi, także można będzie poszaleć i wykorzystać pomysły gier i zabaw z książeczki dołączonej do każdego zestawu mat :)

play me and learn
Maty mogą nam służyć zarówno jako flashcards, jak i memory cards, a także jako baza do wielu innych gier i zabaw (opisanych we wspomnianej książeczce, ale też wymyślonych przez internautów).
play me and learn
Na początek trochę o estetyce pomocy edukacyjnych. W zestawie Kiddo mamy 8 porządnie wykonanych mat, które są antypoślizgowe, miękkie, lekkie, a do tego można je prać. Tworzywo jest bardzo wytrzymałe, dzięki temu możemy je zwijać i składać bez żadnego uszczerbku. Każda mata zawiera ładny obrazek i wyraźny podpis. Z tyłu mamy powłokę antypoślizgową:
play me and learn
Cały zestaw zapakowany jest w tekturową walizeczkę, w sam raz do zabrania do szkoły.

play ma and learn
play me and learn

Do dyspozycji mam zestaw Zawody (Professions), który wygląda tak:

play me and learn

Oto moje propozycje ćwiczeń i zabaw:

Ćwiczenia poszerzające słownictwo
Podoba mi się to, że na każdym obrazku przedstawiona jest nie tylko osoba wykonująca dany zawód, ale również jej atrybuty, dzięki czemu możemy poszerzać słownictwo dzieci (blackboard, police car, rocket, ball, ambulance, fire engine, plane). Tylko przy tancerce (dancer) może być pewien problem, ale możemy podać dzieciom słówko stage lub lights. Do tego przy tym temacie możemy wprowadzić czasowniki do każdego zawodu. Z niektórymi będzie łatwo, np.
Dancer can dance OR: Dancer dances.
Doctor can treat people OR: Doctor treats people.
Ale czy macie jakiś pomysł na policjanta? Jedyne co mi przychodzi to głowy to "wypisuje mandaty" lub "aresztuje ludzi", a to nie jest zbyt korzystne dla policyjnej braci :D
Dla większych dzieci, takich, które potrafią już czytać i pisać, przygotowałam 2 ćwiczenia. Pierwsze polega na połączeniu zawodów z atrybutami:
a drugie - na dokończeniu zdania o czynnościach, które wykonują ludzie w poszczególnych zawodach (tutaj dzieci mogą dodać swoje pomysły):

A mousepad - zadanie na 8 dni
Od razu, gdy po raz pierwszy trzymałam w rękach maty, skojarzyły mi się z podkładkami pod mysz :) Mają ciut większy rozmiar niż standardowa podkładka pod mysz, a antypoślizgowa powłoka pod spodem zapobiegnie przemieszczaniu się po biurku. Jeśli mamy dzieci to możemy im codziennie dawać kolejną matę jako podkładkę pod myszkę, z prośbą, aby zapamiętały dane słówko. Po 8 dniach i przyswojeniu niejako "przy okazji" 8 słówek, odpytujemy nasze pociechy z danego tematu.

play me and learn

Piosenka People work by British Council
Uzupełnieniem lekcji o zawodach może być piosenka, np. taka: People work
O różnych zawodach pisałam również tutaj: Jobs oraz tutaj: Jobs - crosswords

There is an astronaut in the kitchen...
 Na dużym arkuszu papieru rysujemy ogromny plan domu. Zaznaczamy charakterystyczne meble i sprzęty dla danych pomieszczeń, tak żeby było widać, gdzie jest kuchnia, łazienka itd. Następnie każde dziecko dostaje jedną matę i kładzie je na rysunku w danym pomieszczeniu. Dzieci mają utworzyć zdania typu:

There is an astronaut in the kitchen.
There is a dancer on the roof.
There is a teacher in the basement.
There is a pilot (with his plane) in the garden.

Im śmieszniej, tym lepiej :)
Oprócz tego, że utrwalamy nazwy zawodów, to przy okazji powtarzamy konstrukcję There is (a można spróbować z: Where is...? Is there...? There isn't...) oraz przypominamy nazwy pomieszczeń w domu.

Nazwa Play Me And Learn
Sama nazwa też może być inspiracją, aby nauczyć dzieci co najmniej tych dwu słówek (play and learn). Zauważyłam, że wiele dzieci, a nawet młodzież nie zna podstawowych czasowników, które przewijają się od samego początku nauki angielskiego. Chodzi mi o takie czasowniki, które naprawdę są bardzo częste i przydatne, a ich znajomość może nam naprawdę wiele załatwić. Np. sing, teach, learn, jump, eat, drink, say, repeat, read. Nazwę producenta mat możemy wykorzystać w podobny sposób - nauczmy dzieci słówek play oraz learn, a patrząc na logo wzrokowcy przy okazji zapamiętają pisownię.
 
play me and learn
What can you see?
Zabawa bardzo znana i często stosowana. Polega na tym, że zasłaniamy cały obrazek i powolutku odsłaniamy po kawałeczku, a zadaniem dzieci jest zgadnąć, co jest na obrazku.
What can you see?

play me and learn
Na początku możemy nie wiedzieć, co to jest.
play me and learn
Najpierw widzimy R, ale jest kilka zawodów, których nazwy kończą się na R - DANCER? DOCTOR?
play me and learn
I tutaj chyba już wszystko staje się jasne :D

play me and learn

Yes! It is a footballer!
I jeszcze jeden przykład:

play me and learn
play me and learn
Do you know what it is? ;)


O planszach i propozycjach zabaw przeczytacie również tutaj:

Polecam również blog PlayMeAndLearn, na którym znajdziecie m.in. artykuły metodyczne oraz stronę na Facebooku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz