wtorek, 30 listopada 2010

Lekcja historii - Black Friday

W piątek po Święcie Dziękczynienia był tzn. Black Friday.

Czarny Piątek
Sezon świątecznych zakupów w USA zaczyna się oficjalnie dzień po Święcie Dziękczynienia - w tzw. Czarny Piątek (Black Friday). W ten dzień handlowcy zazwyczaj wychodzą ze strat i zaczynają zyskiwać (zarobki księgowane są na czarno) co trwa do Bożego Narodzenia. Termin pochodzi z lat 60. XX wieku - ukuto go w Filadelfii, która tego dnia przeżywała oblężenie centrów handlowych i gigantyczne korki. Sklepy zarobiły przy tym krocie.

Thanksgiving Day

Święto Dziękczynienia - obchodzone w USA w czwarty czwartek listopada, w Kanadzie zaś w drugi poniedziałek października - jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621 r. Pielgrzymi, którzy przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower, byli pierwotnie członkami Angielskiego Kościoła Separatystycznego (odłam Purytanów). Wcześniej ruszyli ze swych domostw w Anglii i pożeglowali do Holandii (Niderlandów), aby uciec przed prześladowaniem religijnym.
Tam cieszyli się większą tolerancją religijną, ale w końcu rozczarowali się holenderskim sposobem życia, uznając go za bezbożny. Szukając lepszego życia Separatyści wynegocjowali z londyńską kompanią handlową sfinansowanie pielgrzymki do Ameryki.

Artykuł pochodzi z Interii: http://biznes.interia.pl/news/szok-blu-ray-za-210-zl-sony-vaio-za-1523-zl,1563834

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz