niedziela, 30 czerwca 2019

Kursy online dla nauczycieli - czy warto?

Dzisiaj zapraszam Was na kolejny już wpis w ramach blogowej akcji Eduweek #3, tym razem piszemy o rozwoju nauczyciela, dobry temat na początek wakacji :) Wszystkie wpisy naszej akcji znajdziecie tutaj: 

http://edublogi.pl/eduweek/3/

Podobno wiele nauczycieli zastanawia się w tym roku, a konkretnie w te wakacje nad swoim życiem i nad swoją karierą. Kto strajkował to wie, z jakim hejtem spotkaliśmy się i jaki ten czas był dla nas trudny. Szkoły były puste, w środku my, nauczyciele, codziennie, czytając wieści z Warszawy. Dobre wieści jednak nie nadeszły, w bólach zorganizowano egzaminy gimnazjalne, egzaminy ósmoklasisty, nadchodziły matury. Strajk trzeba było zakończyć. Za cały miesiąc w szkole dostaliśmy od 100-700 zł.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że rozwój nauczyciela jest obowiązkowy i każdy nauczyciel chodzi na szkolenia, słucha webinariów, uczęszcza na warsztaty. Wszystkie te szkolenia, konferencje metodyczne i warsztaty wliczają się nam w 40-godzinny tydzień pracy. Często jest to kosztem rodziny - takie kursy odbywają się bowiem po południu "po szkole" lub w weekendy. Często płacimy za nie z własnej kieszeni (ze swojej pensji w szkole 1800-2000 zł na rękę).

Czy kursy online są jakąś alternatywą dla nauczycieli? W internecie jest dostępnych mnóstwo stron z wszelkimi kursami, często za darmo. Ogromna wiedza jest dostępna praktycznie od ręki. Ale czy naprawdę warto? Opiszę moje doświadczenia na tym polu.

Kursy online - gdzie szukać?

1. MOOC /muːk/ - Massive Open Online Course - masowy otwarty kurs online

Kurs taki jest dostępny dla wszystkich, znajdziemy tam wykłady, filmy, ćwiczenia, a także fora internetowe dla uczestników. Jest mnóstwo stron, polecam Wam zwłaszcza te najpopularniejsze:

Coursera

Po zarejestrowaniu mamy darmowy dostęp do kursów. Przykładowe tematy: nauczanie, programowanie w Javie, Chiński dla początkujących, Rynki finansowe, Bitcoiny i kryptowaluta itd. Kursy są darmowe, chyba że chcemy otrzymać certyfikat. Wówczas płacimy około 40-60 dolarów, w zależności od kursu. Kurs przykładowo trwa od 4-8 tygodni, w opisie znajdziemy rozkład materiału, czasami przykładowe filmiki. Kurs oprócz filmów zawiera również materiały do przeczytania, często quizy itd. Często oprócz napisów po angielsku są dostępne także napisy po francusku czy hiszpańsku, nie znalazłam jednak napisów po polsku.

edX 

Na tej stronie możesz zapisać się na kursy online, np. kurs z kosmologii przygotowany przez Australian National University trwa 10 tygodni, przewidywany czas pracy to 3h tygodniowo. Kurs można odbyć darmowo, jedynie jeśli chcemy otrzymać certyfikat to płacimy $50. Do wyboru mamy mnóstwo dziedzin: informatykę, zdrowe odżywianie, finanse, historię USA, inżynierię budowlaną, programowanie, genetykę itd. Są kursy po angielsku, francusku, hiszpańsku itd. Naprawdę jest z czego wybierać!

Udemy

Strona dostępna po polsku, sporo kursów, również bezpłatnych, często dostępne są jakieś zniżki (np. 90%).

KhanAcademy

To strona przeznaczona przede wszystkim dla młodszych uczniów, chociaż jeśli potrzebujemy nauczyć się np. słownictwa matematycznego po angielsku - ta strona jest też dla nas, nauczycieli i rodziców. Dużo kursów z matematyki, przyrody, historii, informatyki itd. Wszystko darmowo.


Ted Ed

TEDa znają wszyscy. A tutaj znajdziecie 10 najlepszych blogów z propozycjami lekcji o wykładach z TED: http://superteachers.pl/20-or-more-great-sites-with-ted-lesson-plans
Ted Ed to z kolei krótkie filmiki, a dodatkowo artykuły, dyskusja i quiz. Dobre dla nauczycieli na lekcje lub aby poszerzyć naszą wiedzę ogólną.

Open University

Znajdziemy tu sporo darmowych kursów, z tego, co widzę również z darmowymi certyfikatami. Tematy są najróżniejsze, można dowiedzieć się czegoś o Goyi, cesarzu Hadrianie, są tam też kursy językowe na różnych poziomach. Kursy są raczej krótkie - to też duży plus. Na YouTube znajdziecie również cały kanał: OpenLearn from the Open University.

Open Culture

Dużo darmowych kursów po angielsku z różnych dziedzin (filozofia, fizyka, matematyka, religia, politologia, chemia, informatyka itd.).

Copernicus College
To pierwsza strona po polsku, powstała we współpracy Copernicus Centre (wydawnictwo, które wydaje książki filozoficzne i naukowe, m.in. prof. Michała Hellera) z Uniwersytetem Jagiellońskim. Dużo wykładów dotyczy właśnie filozofii, nauki, historii.


Jest jeszcze FutureLearn - ale tu płacimy 269 dolarów za rok dostępu. Jest też Udacity, tutaj znajdziemy przede wszystkim kursy dla programistów.

2. TEFL 

Nie mogę nie wspomnieć o kursie, który sama ukończyłam. Już kilka razy pisałam o TEFL-u, a Wy bardzo często mnie o to pytacie. Okazuje się bowiem, że mało kto chyba w Polsce kończy taki kurs, a jeszcze mniej osób o nim pisze w polskim internecie. Piszecie w komentarzach, pytacie na Facebooku, ostatnio nawet dzwonił do mnie jakiś pan z Irlandii (Polak), który chciałby skończyć TEFL-a. Może powinnam pomyśleć o jakiejś prowizji za polecanie tego kursu?

Ale - do rzeczy. TEFL w instytucji, gdzie go robiłam, jest dostępny w dwóch formach - po pierwsze kompletnie online, po drugie 100h online + 20h stacjonarnie (tzw. wersja combined). Ja kończyłam tę drugą wersję, na weekend pojechałam do Pragi, gdzie poznałam fantastycznych ludzi i piłam dobre czeskie piwo w Letna Park. Teraz na TEFL Academy są już poszerzone kursy - w sumie 168h, cena jest również wyższa.

Jeśli chcecie przeczytać więcej o kursie to tutaj moje wcześniejsze wpisy:
Gdzie zrobić certyfikat TEFL + recenzja
Certyfikat TEFL w pytaniach i odpowiedziach? 
Podsumowania, plany i... co dalej z blogiem?

Po co nam TEFL? Jeśli masz już dość polskiej edukacji państwowej to możesz zrobić certyfikat i uczyć np. w krajach azjatyckich, arabskich, południowoamerykańskich, w Hiszpanii, Portugalii, czy w Czechach. W Polsce certyfikat ten raczej nie jest rozpoznawany, o TEFL-u mówi się czasami na forach szkół językowych, aby szukać na tych stronach lektorów z całego świata. Ja zrobiłam ten certyfikat ponieważ - jak już kiedyś chyba pisałam - chciałam wyjechać zarabiać w dirhamach, jednak po różnych zawirowaniach póki co zostaliśmy w PL. Jeśli jeszcze nie wiecie, czy chcecie gdzieś jechać - zapiszcie się na newsletter TEFL Academy (Sign up for TEFL job alerts!) lub po prostu przejrzyjcie tam oferty pracy na całym świecie.

3. Kursy blogerów

Nauczyciel też człowiek, może robić kursy, które nie dotyczą wyłącznie nauczania i języków. Można robić kursy dostępne w internecie, przygotowane przez blogerów i coachów. Są to kursy o asertywności, organizacji czasu, prokrastynacji, tworzeniu kursów online, grafiki itd. Można znaleźć dowolne kursy. Mogę polecić kurs Ariadny o tworzeniu kursów online http://ponitceariadny.pl
ponieważ sama go przeszłam. Poza tym obserwuję też m.in. Andrzeja Tucholskiego, Kamilę Rowińską i Olę Budzyńską. Kursów jeszcze u nich nie robiłam, ale mają dużo darmowych materiałów przed kursami. 

Jak zrobić kurs?

Nie wiem, czy wszyscy sobie zdają sprawę, że najtrudniejsze w samodzielnym przejściu kursu jest CZAS. A ściślej - samodyscyplina i to, ile czasu poświęcimy na kurs. To, czy nam się za szybko nie odechce. Bo co innego, gdy musimy iść gdzieś do szkoły, na kurs, kiedy jesteśmy umówieni z nauczycielem, a co innego, gdy wystarczy włączyć kurs w dowolnym momencie. Przecież zawsze jest coś ciekawszego do zrobienia, zwłaszcza jak się ma Netflixa, albo gdy jesteśmy bardzo zmęczeni po pracy. Na TEFL przykładowo miałam czas w wakacje, ale też musiałam mieć reżim, odmierzałam sobie czas i planowałam, ile dziennie będę robić kurs. Dobrze jest, gdy goni nas jakiś deadline lub temat nas wciąga. Ale to nie zawsze się zdarza. Dlatego - przestrzegam, jeśli wiecie, że nie macie zbyt dużo samodyscypliny to na początek wybierzecie jakiś darmowy, krótki kurs online i sprawdźcie, jak Wam pójdzie. Dopiero później rzucajcie się na droższe i dłuższe, bardziej wymagające kursy :)

Czy warto?

Aby tytuł tego posta nie był tylko clickbaitowy, muszę w końcu odpowiedzieć na pytanie czy warto? Myślę, że tak, warto się rozwijać, warto zgłębiać nową wiedzę, warto się uczyć. Dlaczego? Czy tylko po to, aby zdobyć nowy papierek i mieć co wpisać do CV? Nie, nie tylko. Nie wiem, jak Wy, ale ja bardzo lubię się uczyć, lubię poznawać nowe opinie i nowych ludzi. Czuję wewnętrzną satysfakcję. To mnie motywuje i pcha w kierunku kolejnych kursów, dalszego zdobywania wiedzy. Oczywiście, trzeba mądrze wybrać kurs, ewentualnie spróbować kilku (ale nie na raz) i zaplanować sobie trochę czasu na jego ukończenie.

Good luck!

Jeśli macie jakieś pytania co do kursów - piszcie w komentarzach. A może polecacie konkretne kursy online - nie tylko dla nauczycieli?

Pamiętajcie o moim Facebooku i Instagramie.

Co jeszcze przeczytać? Przeczytajcie wpis Ani z English-Nook o FutureLearn oraz Courserze.
Bardzo przydatny może też być artykuł Moniki How to complete an online course?

Moje wcześniejsze wpisy w ramach akcji: EduWeek#2 - Wszystko o lekcjach kulturowych oraz EduWeek#1 - Egzamin ósmoklasisty - Jak ogarnąć funkcje językowe?

19 komentarzy:

 1. są jeszcze kursy online ze szkół językowych, jak eskk na przykład, ja nie mam doświadczenia, ale znajomy był zadowolony

  OdpowiedzUsuń
 2. dziwne, że nie w zestawieniu nie znalazła się chyba najpopularniejsza platforma z kursami online www.szkolna24.pl
  kursy z certyfikatem i dużo szkoleń dla nauczycieli językowców

  OdpowiedzUsuń
 3. im więcej możliwości nauki tym lepiej - każdy znajdzie coś dla siebie

  OdpowiedzUsuń
 4. Wedłgug mnie warto wszystko co wiąze sie z rozwojem i nauką. Nie ma zadnych przeciwskazan przeciwko nauce! Nigdy!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ekstra. Z niecierpliwoscia czekam na kazdy twoj kolejny wpis :) Super sie czyta tego bloga

  OdpowiedzUsuń
 6. Super artykuły :) Wpadłam na chwilę a przeczytałam już chyba z 10 wpisów. Czas zrobić sobię przerwę ale jeszcze napewno zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super! Świetny wpis i wogóle cały blog. Dodaje do zakładek i bede zagladał częściej! Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 8. Super blog :) Dopiero na niego trafiłem a już nie mogę się oderwać. Świetne interesujące wpisy i dobrze sie to czyta, bo widać że macie lekkie pióro :) Zapraszam także do mnie na portal dotyczący tego jak zorganizować tanie podróże, dopiero zaczynam ale mysle ze mam sporo do przekazania, bo juz w podroży jestem od 4 lat bez przerwy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Thanks for this blog post. I would also like to add to other websites for free courses -
  1 - Udacity
  2 - MIT Opencourseware

  OdpowiedzUsuń
 10. Na FutureLearn jest sporo bezpłatnych i wartościowych kursów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 13. Hej.Czy jest duzo ofert pracy dla lektora angielskiego online czy raczej trzeba wyjechac za granice ?

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja myślę ogólnie, że różnego rodzaju kursy są bardzo ważne i też jednocześnie przydatne, jeśli chodzi o tłumaczy przysięgłych czy też o osoby, które zajmują się innymi tłumaczeniami. Taka praca jak najbardziej wymaga stałej wiedzy, wszystkich informacji, no i oczywiście wielu innych obowiązków. Warto korzystać z kursów, aby po prostu tej wiedzy nigdy nie zabrakło. Tłumacz często ma do przetłumaczenia bardzo ważne dokumenty. A o błędach nie może być tutaj mowy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiele z tych kursów widziałem i uważam, że warto z nich skorzystać. Każda forma nauki rozwija nasz zawód i umiejętności. Szczególnie w branży tłumaczeń jest to wymagane.

  OdpowiedzUsuń

 16. I am really very happy to say ,its an interesting post to read. I learn new information from your article, you are doing great job. keep it up.
  DevOps Training

  OdpowiedzUsuń
 17. This article is superb very creative superior work i enjoyed it.Learn more about DevOps Training here explore more about our courses

  OdpowiedzUsuń
 18. Nice article with good information . Learn more about devops certification here explore more about our courses.

  OdpowiedzUsuń
 19. Very nice article,i got a lot of information and it is a proper way of explaining the content .
  Learn more about Salesforce cpq training and many other courses and expand your knowledge.

  OdpowiedzUsuń