poniedziałek, 25 września 2017

Miejskie legendy w Anglii

Wierzycie w miejskie legendy? Słyszeliście o czarnej wołdze, która wiele lat temu porywała ludzi z polskich miast? Albo pamiętam, jak jakieś 15 lat temu mówiono, że na Śląsku grasuje diabeł, któremu widać ogon (tail) i kopyta (hooves). Zawsze pyta ludzi o godzinę, a później się ulatnia. Otóż każdy kraj ma takie miejskie legendy, w które niektórzy wierzą. Często dotyczą one istot nadprzyrodzonych, albo wyjaśniają tajemnicze zniknięcia. Dzisiaj w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata" opiszę Wam dwie takie legendy z Anglii. Jedna dotyczy tajemniczej dziewczyny, druga natomiast paniki, która wybuchła po ogłoszeniu radiowym, bo ludzie uwierzyli w coś, co było zaledwie fikcją literacką. Jak widzicie, fake newsy to nie jest wymysł współczesności. Ale po kolei.The Crying Girl

Kojarzycie stację metra King's Cross w Londynie? Peron 9 i 3/4, pociąg do Hogwartu i te sprawy? Otóż ta stacja znana jest nie tylko z tego, że pojawiła się w opowieści o młodym czarodzieju. Istnieje bowiem legenda miejska, że w okolicach co i rusz pojawia się płacząca dziewczyna, szukająca pocieszenia u przechodniów. Ich uspakajanie jednak nie daje, a ona nagle znika w tłumie. Niektórzy twierdzą również, że próbowali ją przytulić, a ich ręce po prostu przeszły na wylot. Czasami słychać też jej szlochy (sob) na pustym peronie (platform). Mówi się również, że czasami na ruchomych schodach (escalators) na tej stacji czuć dym (smoke). Legenda pojawiła się po tym, jak 18 listopada 1987 roku przez to, że ktoś nieopatrznie rzucił zapałkę (a match) na ruchomych schodach, spaliło się tam 31 osób, a wiele zostało uwięzionych pod ziemią (underground). Straszne, prawda?

Więcej o londyńskich legendach poczytacie tutaj: 10 creepy phantoms and urban legends of London

"Wojna Światów" w radiu wywołuje atak paniki


Znacie film i książkę "Wojna Światów" (ang. The War of the Worlds)? W jednej adaptacji kinowej grał Tom Cruise (reżyseria: Steven Spielberg, 2005). Książka napisana przez H.G. Wellsa została opublikowana 1898 roku.

Wyobraźcie sobie, że w radiu ogłoszono, że Marsjanie zaatakowali Londyn. Marsjanie, duzi, wielkości niedźwiedzia, o brązowej oleistej skórze, z dużymi, ciemnymi oczami, bez ust. A więc, Marsjanie atakują.

W 1938 roku w Ameryce książkę przeczytano jako audycję radiową i wielu słuchaczy uwierzyło, że to prawda. Podobno wybuchł atak paniki. Jednak później krytycy zwracali uwagę, że to prasa przesadzała (exaggerate) z odbiorem słuchowiska, bo aby zdyskredytować radio, trwała wówczas nagonka na radio, jako rzetelne źródło informacji. A jak było naprawdę? Chyba nigdy się nie dowiemy.

Jak widać, wiara w miejskie legendy i fake newsy nie jest ani nowa, ani mało popularna. A może znacie jeszcze inne miejskie legendy związane z Anglią czy Stanami Zjednoczonymi? Podzielcie się nimi w komentarzach! Na zakończenie kilka słówek związanych z tym tematem. Pamiętajcie też, żeby przeczytać o miejskich legendach w innych krajach.

Vocabulary


fake news - nieprawdziwe informacje
post-truth - post-prawda
urban - miejski
urban legend - legenda miejska
creepy - straszne
factoid - faktoid, wymyślona informacja
lie - kłamać, kłamstwo
gossip - plotka, plotkować

Jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi blogami - dołączajcie do grupy na Facebooku W 80 blogów dookoła świata. A jeśli z kolei sami macie bloga językowego lub kulturowego i chcielibyście należeć do naszej grupy, tworzącej super akcje, napiszcie do nas: blogi.jezykowe1@gmail.com
Pozostałe blogi, biorące udział w akcji:

Chiny:
Biały Mały Tajfun - Most Jiaosan
Irlandia:
W Krainie Deszczowców - Irlandzkie legendy miejskie
Japonia:
japonia-info.pl - Japońskie urban legends, cz. 3
Kirgistan:
Norwegia:
Norwegolozka.com – Tajemniczy gość z Północy
Rosja:
Szwajcaria:
Szwajcarskie Blabliblu - Szwajcarskie legendy miejskie
Szwecja:5 komentarzy:

 1. Przypomina mi się kilka fajnych newsów na 1 kwietnia. Historia o wojnie światów jest do nich podobna.

  OdpowiedzUsuń
 2. dlatego lepiej nie używać zapałek, lepiej może zapalniczkę? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Wojna Światów" - klasyka wkrętów level master.

  OdpowiedzUsuń
 4. Historie o metrze zapadły mi w pamięć! Jeśli wybiorę się do Londynu, pewnie w metrze mi się przypomną... ;)

  OdpowiedzUsuń