czwartek, 25 sierpnia 2016

10 historycznych filmów o Wielkiej Brytanii

Dzisiaj kolejny wpis w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata". Tym razem temat dotyczy rzeczy z przeszłości - things of the past. Co było, a nie jest... Po polsku mamy to powiedzenie "Co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr", ale mówimy tak raczej o nieprzyjemnych rzeczach, o których najlepiej zapomnieć. Po angielsku możemy powiedzieć" "Let bygones be bygones". Odejść do lamusa z kolei to: "go out with the window". Jest jeszcze powiedzenie "It's all water over the dam", co można przetłumaczyć jako: "było, minęło" (dam - tama) i ewentualnie "It's all water under the bridge", mające podobne znaczenie.Wiem z rozmów z innymi blogerami z naszej grupy, że będą pisać na przykład o starych walutach, historycznych zdarzeniach z przeszłości, starych samochodach itd. Przyznam, że na początku miałam problem z wyborem tematu, byłam akurat na spotkaniu z łódzkimi blogerami: Olą z Studia, parla, ama i Jakubem z Italia nel cuore i to oni podsunęli mi kilka tematów, za co serdecznie dziękuję :)

Ostatnio u mnie na blogu panuje cisza, ale nie myślcie, że się obijam ;) Zajmuję się wieloma projektami na raz, a poza tym przygotowuję się już do nowego roku szkolnego! Przede mną wiele nowych planów i wyzwań, m.in. plan, aby wypuścić kurs online. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim jako pierwsi - zapiszcie się na mój newsletter. Lajkujcie też mojego FB, gdzie codziennie pojawiają się nowe słówka dnia i inne ciekawe linki oraz Insta, na którym znajdziecie cytaty motywacyjne oraz zdjęcia książek :)

Ostatecznie wybór tematu padł na 10 filmów opowiadających o historii Wielkiej Brytanii, które mogę polecić.

Zaczynamy!

1. King's Speech
Film widziałam stosunkowo niedawno i serdecznie polecam. Polski tytuł to: Jak zostać królem. W roli króla, Jerzego VI=George VI, ojca obecnie panującej Elżbiety II, gra Colin Firth. Jego żona, Elżbieta Królowa Matka (Queen Elizabeth The Queen Mother) to Helena Bonham Carter. Na początku w ogóle nie zapowiada się, że książę Albert może zostać królem. Jego brat David w 1936 roku po śmierci ich ojca Jerzego V, zostaje królem, przybierając imię Edwarda VIII. Jednak postanawia poślubić amerykańską rozwódkę Wallis Simpson. Pod naciskiem opinii społecznej król, który zarazem jest głową Kościoła Anglikańskiego, abdykuje z tronu i z dnia na dzień ustanawia Alberta królem. Albert jednak ma pewien problem. He stammers. Jąka się, a walczy z tą dolegliwością m.in. przeklinając. Żeby tego było mało, nadchodzi rok 1939. Wrzesień. Król musi przemówić do narodu. W radiu. Na YouTubie wysłuchacie tego historycznego przemówienia, podobnie jak w filmie. Serdecznie polecam!

2. Elizabeth
Historia Anglii tuż po rozpoczęciu reformacji. Córka króla Henryka VIII, Królowa Maria I Tudor, zwana Krwawą Mary (Bloody Mary) przywraca katolicyzm. Jednak kraj wstrząsany jest spiskami opozycji, a w kościele panuje kryzys spowodowany rozłamem. Jednak Maria umiera, a nową królową zostaje protestanka Elżbieta, również córka Henryka VIII, jednak od innej matki. W roli Elżbiety - niesamowita Cate Blanchett. Film widziałam dość dawno temu, ale pamiętam, że wywarł na mnie niesamowite wrażenie. Wiem, że jest też druga część, jednak nie oglądałam. Możecie polecić?

3. Diana
Ostatniego dnia wakacji, 31. sierpnia 1997 roku, obudziłam się przy włączonym radiu. Pierwszą wiadomością, o której usłyszałam było... Księżna Walii, Diana nie żyje. Zginęła tragicznie w wypadku samochodowym w Paryżu. Jej samochód rozbił się w tunelu, gdy uciekała przed paparazzi. To chyba najgorsza śmierć dla kogoś, kto uciekał przed prasą, nie szukał rozgłosu. Często słyszałam o Dianie w dzieciństwie, często o niej mówiono, była świeżo po rozwodzie z Księciem Karolem, wyjeżdżała na akcje pokojowe, działała na rzecz profilaktyki HIV, odwiedzała szpitale, chodziła po polach minowych. Była nazywana Królową Ludzkich Serc (a queen of people's hearts). Poza tym, byłam wtedy fanką Michaela Jacksona, a oni bardzo się lubili. W filmie Dianę gra Naomi Watts, która wizualnie bardzo przypomina Księżną. Film opowiada o dwóch ostatnich latach jej życia.
4. The Queen
O tym, co dzieje się po śmierci Diany opowiada film o królowej Elżbiecie. W tej roli Helen Mirren. W tym samym roku w Wielkiej Brytanii wybrano nowy rząd, a premierem zostaje Tony Blair (w tej roli Michael Sheen), przywódca Partii Pracy (Labour Party). Rodzina królewska jest znana z opanowania i rezerwy. Jednak tuż po śmierci ludzie z kwiatami, zdjęciami i upominkami zaczynają gromadzić się pod Pałacem Buckingham i opłakiwać Dianę. Królowa jednak nie wypowiada się na ten temat, tym bardziej, że prawnie Księżna nie należała już do rodziny królewskiej, bo była po rozwodzie z księciem Karolem. Premier Blair oraz książę Karol uważają, że królowa powinna przemówić do narodu (to make a public statement) oraz złożyć hołd (to pay tribute)...

5. Braveheart
Przenieśmy się teraz w odległe czasy i poznajmy Williama Wallace'a, szkockiego wojownika, który walczy z Anglią o niepodległość Szkocji. Jest XIII wiek. Williama gra Mel Gibson, angielską księżniczkę Izabelę, która zakochuje się w Williamie - Sophie Marceau. Akurat wątek z Izabelą jest fikcyjny ;) Bitwa pod Stirling zapada w pamięć wraz z kiltami i tym, czego pod nimi nie ma ;) Warto zaznaczyć, że cały film jest bardzo luźno oparty na faktach historycznych, włącznie z tym, że Szkoci w tym czasie nie nosili kiltów (kilts) w szkocką kratę (plaid). A jednak warto obejrzeć ten film, tym bardziej, że obecnie, po Brexitowym referendum niepewny jest los Szkocji w Wielkiej Brytanii.

6. Other Boleyn Girl
Polski tytuł to: "Kochanice króla". Występują Natalie Portman, Scarlett Johanson oraz Eric Bana. Typowe królewskie intrygi, niczym w brazylijskiej telenoweli ;) Warto popatrzeć na piękne stroje z epoki. Fabuły nie streszczę, bo jest zbyt skomplikowana :P

7. The Dutchess
Kolejny film o dworze angielskim, tytułową księżną gra Keira Knightly. Georgiana Cavendish, Księżna Devonshire wychodzi za mąż za Williama Cavendisha. Jednak, jak to często na dworze bywało, okazuje się, że książę ją zdradza z jej najlepszą przyjaciółką. Georgiana angażuje się z romans. Obejrzyjcie - tutaj również warto nacieszyć oko strojami z epoki i perukami :) 

8. Iron Lady
Żelazna Dama to film o brytyjskiej premier, Margaret Thatcher. W tytułowej roli - Meryl Streep. Zostaje ona przywódczynią Partii Konserwatywnej (Conservative Party), zwanej również Torysami (Tory). Partia ta również obecnie ma większość w parlamencie i jej zadaniem będzie wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej. Film przedstawia wiele historycznych wydarzeń podczas jej rządów, które rozpoczęły się w 1979 roku, m.in. strajki górników, zamieszki, wybuch bomby w hotelu oraz wojna o Falklandy. Thatcher odeszła ze stanowiska po 11 latach, w 1990 roku, wychodząc po raz ostatni z 10, Downing Street. Ostatnie jej lata życia to walka z demencją starczą oraz zmaganie się ze śmiercią swojego męża.

9. The Suffragette /ˌsʌf.rəˈdʒet/
Jest rok 1912. Kobiety pracujące w różnych zakładach pracy w Anglii zaczynają walczyć o swoje prawa do głosowania. Odwołują się do różnych środków, również siłowych (rozbijanie wystaw kamieniami itd.), aby zwrócić na siebie uwagę oraz ponieważ - jak twierdzą - tylko takie sposoby są zrozumiałe dla mężczyzn. Kobiety są wrzucane do więzienia za udział w publicznych protestach, a w swojej społeczności mierzą się z wykluczeniem społecznych. I to wcale nie było tak dawno, bo zaledwie 100 lat temu. Historia pozwala spojrzeć na prawa kobiet, a szerzej na demokrację nie jako na niezbywalne prawo, lecz jako na wybór, umowę społeczną, wywalczoną i często okupioną cierpieniami i krwią.

10. Hysteria
Histeria to komedia z przymrużeniem oka o tym, jak wynaleziono wibrator. Była to też wymyślona choroba, na którą w epoce wiktoriańskiej leczono niestabilne emocjonalnie kobiety. Film toczy się w roku 1880 w Londynie. Polecam!

Jest jeszcze kilka filmów, opowiadających o historii Wielkiej Brytanii, ale nie zmieściły się one wszystkie w moim zestawieniu. Znacie jakieś?

I jeszcze dwie małe uwagi językowe. Jaka jest różnica pomiędzy historic a historical?

* historic - important or likely to be important in history: historic buildings, a historic day/moment.
In a historic vote, the Church of England decided to allow women to become priests.


* historical - connected with studying or representing things from the past.
Many important historical documents were destroyed when the library was bombed.
She specializes in historical novels set in 18th-century England.

A zatem - historic to ważny, znaczący, historyczny, natomiast historical to związany z historią, ze studiowaniem jej.

 A story i history? History odnosi się oczywiście do historii, jako dziedziny nauk humanistycznych. Natomiast jeśli chcemy powiedzieć, że jest to ciekawa historia, albo historia Johna - powiemy "story". Jest jeszcze HERstory.Feministki zauważyły bowiem, że historia pisana jest z punktu widzenia mężczyzn. Mamy więc krwawą historię wojen i konfliktów, nie uczymy się z kolei o historii rodziny, społeczeństw, ubrań, kuchni. HERstory to właśnie historia napisana z perspektywy kobiet.

Dotrwaliście do końca? Pamiętajcie, że jak to się mówi w blogosferze - za każdym razem gdy czytasz bloga i nie zostawiasz żadnego komentarza - umiera jedna sówka ;) Napiszcie proszę, czy Wy też lubicie te filmy, a może macie inne TOP 10? A jeśli chodzi o Stany Zjednoczone? Co byście polecili z historycznych filmów?Wpadajcie do innych blogerów i poczytajcie o tym, co było, a już dawno odeszło. Jeśli chcecie być na bieżąco z wpisami blogów kulturalno-językowych dołączcie do grupy: W 80 blogów dookoła świata i lajkujcie stronę Blogi językowe i kulturowe.
A zapewniam Was - będziecie się działo jeszcze w tym roku :)

Austria:
Viennese breakfast -  Było minęło – czasy CK

Chiny:
Biały Mały Tajfun - YMCA

Finlandia:
Suomika - Opisywanie przeszłości po fińsku

Francja:
Demain viens avec tes parents - Było minęło - Les Années folles
Francuskie i inne notatki Niki - Było, minęło... Minitel - 30 lat francuskiego protoplasty internetu
FRANG - Było, minęło - 4 najbardziej (nie)zapomniane francuskie wynalazki

Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym - Była sobie fabryka…

Hiszpania:
Hiszpański na luzie - Hiszpańska przeszłość ciągle żywa: pesetas

Japonia:
Japonia-info.pl - O-haguro - zwyczaj czernienia zębów

Kirgistan:
Enesaj.pl - Dawne nazwy miast Azji Środkowej

Litwa:
Na Litwie - 10 miejsc na Litwie, które zmieniły się niemal nie do poznania
Niemcy:
Nauka Niemieckiego w Domu - Było, minęło kiedyś w Niemczech
Niemiecka Sofa - Było, minęło … http://niemieckasofa.pl/2016/08/bylo-minelo/

Norwegia:
Norwegolożka: Dawno temu w północnej Norwegii  https://norwegolozka.wordpress.com/2016/08/25/dawno-temu-w-polnocnej-norwegii

Rosja:
Dagatlumaczy.pl - Blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim, Dawne miary rosyjskie http://www.dagatlumaczy.pl/dawne-miary-rosyjskie/

Turcja:
Turcja okiem nieobiektywnym - Było-minęło… tureckie miasta kiedyś i dziś

Wielka Brytania:
Angielska Herbata - Jak język angielski wyglądał tysiąc lat temu?
Angielski C2 - Było minęło - służba (Downton Abbey)
http://angielskic2.pl/bylo-minelo-sluzba/
english-at-tea - Zamki w Wielkiej Brytanii, które muszę zobaczyć

Włochy:
Studia, parla, ama  - W 80 blogów - był lir, nie ma lira. http://studiaparlaama.pl/w-80-blogow-byl-lir-nie-ma-lira/
Italia nel cuore - Co Napoleon ma wspólnego z włoską flagą?
https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2016/08/25/co-napoleon-ma-wspolnego-z-wloska-flaga/

Wielojęzyczne:
uLANGUAGES - Jak wyglądała nauka języka w przeszłości?
https://ulanguages.wordpress.com/2016/08/25/jak-wygladala-nauka-jezyka-w-przeszlosci/

17 komentarzy:

 1. No i teraz mam do nadrobienia "The Suffragette". W sumie jestem zaskoczona, że resztę widziałam. Żadna ze mnie kinomanka, mało oglądam, widać te filmy warto było i nawet ja znalazłam na nie czas ;-)
  Jeśli chodzi o "The Other Boleyn Girl" to czytałam w oryginale książkę (napisaną przez Philippę Gregory) i byłam zaskoczona jak bardzo rożni się od filmu! Warto i przeczytać i obejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za ciekawe zestawienie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lista wyczerpująca, dodałabym jeszcze Rob Roy z Liam Neeson i Jessica Lange o legendarnym szkockim przywódcy. Obok Braveheart'a fajnie oddaje szkocki klimat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post! Narobiłaś mi ochoty na te wszystkie filmy, tym bardziej, że uwielbiam produkcje kostiumowe!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie widziałam tylko pozycji nr 10 - muszę nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niektóre z tych filmów nawet widziałam :) Świetna była "Królowa",głównie dzięki Helen Mirren w roli głównej. Bardzo podobał mi się tez film o Dianie, chociaż spotkał się z licznymi krytykami, ale moim zdaniem był bardzo ładny, a Naomi Watts świetnie spisała się w roli księżnej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy artykuł. Widziałam połowę tych filmów i zamierzam nadrobić te inne. Dziękuję za przydatne wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Też widziałam niektóre z nich, miło sobie o nich przypomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziałam kilka z filmów na liście, dobrze się ogląda filmy kostiumowe z akcją rozgrywającą się w dawnej Anglii, nawet jeśli nie mają wielkiej wartości historycznej (na przykład książka i film "Z dala od zgiełku", można sobie przy okazji oglądania romansidła wyobrazić jak się żyło na prowincji w XIX wieku).

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm... chyba pora nadrobić filmowe zaległości... xD

  OdpowiedzUsuń