niedziela, 4 lipca 2010

Independence Day

U nas wybory prezydenckie, wybory dziwne, trochę wyjątkowe. Po raz pierwszy w wolnej Polsce wybory odbywają się w czasie, gdy w Polsce panuje bezkrólewie (bezprezydencie?) Panujący prezydent zginął w tragicznych okolicznościach, w niezwykle historycznym i bolesnym dla Polski miejscu [*] No ale nie o tym...
4 lipca czyli 4th July co roku w Stanach Zjednoczonych odbywa się Święto Niepodległości - Independence Day. Moim prywatnym zdaniem Amerykanie mają fioła na punkcie swojego święta. Czasami swojego fioła wyrażają w filmach. Pamiętacie to? ;)

Independence Day
Dzień Niepodległości upamiętnia rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości - Declaration of Independence 4 lipca 1776 roku. Deklaracja Niepodległości była podstawą nowego państwa - the United States of America. Stany Zjednoczone poprzez Deklarację ogłosiły niepodległość i niezależność od Wielkiej Brytanii.
W tym dniu Amerykanie obchodzą to święto na piknikach, karnawałach, paradach, koncertach, robiąc barbecue. Fajerwerkom często towarzyszą patrotyczne piosenki, m.in. "God bless America" ("Boże, błogosław Amerykę"):


"Stars and Stripes Forever" - Stars and Stripes czyli nazwa flagi amerykańskiej:

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz